Pies domowy-opieka

Nie wierzę, że nasz mały szkrab jest już z nami ponad 2 miesiące i niedługo stuknie mu 4,5 miesiące. Czas leci szybko... Była to jednak najlepsza decyzja jaką podjeliśmy, szkoda, że tyle czekaliśmy ale było warto.  Co do rasy jesteśmy również bardzo zadowoleni. Owczarek australijski sprawdza się pod każdym względem. Bailey zdecydowanie przerósł nasze oczekiwania. Jest super szczeniaczkiem,  bardzo charakterny i przesłodki. Każdy się nim zachwyca co wprawia mnie w dume jeszcze bardziej. Chyba jest to normalna cecha właścicieli czworonogów.


Natomiast posiadanie psiaka to nie zabawka, którą odstawi się w kąt. Pies wymaga dużo uwagi i oczywiście opieki. Bardzo dużo nowych rzeczy dowiedziałam się odkąd Bailey jest z nami. Nawet nie wiedziałam, że pies wymaga aż tyle pielęgnacji i trzeba robić tyle czynności wokół niego.

Przejdźmy zatem do tematu. Zanim kupisz psa musisz wiedzieć z czym to się je. Jak zatem wygląda pielęgnacja opowiem Wam w dalszej części. 

Bardzo ważne jest szczotkowanie psa, nawet codzienne. Dzięki temu sierść się nie plącze i zapobiega nadmiernemu lnienieniu się. Zależy równiez od rasy psa. Sa psy, które lnią się bardziej i psy, które prawie wcale się nie lnią.  Kolejną rzeczą jest obcinanie pazurów. Psy, które dużo czasu spędzają na zewnatrz, maja aktywny tryb życia nie koniecznie potrzebują obcinania, gdyz pazury same sie ścierają. W przypadku psów mniej aktywnych konieczne jest obcinanie paznokci. Pamiętajcie, żeby przyzwyczaić psa do obcinania pazurów od pierwszych miesięcy jego życia, ponieważ z wiekiem jest coraz trudniej a psy nie są miłośnikami obcinania pazurów, wręcz tego nie cierpią! Starajcie się obcinać szczeniaczkowi pazury nawet odrobinkę co drugi dzień by go do tego przyzwyczaić a na koniec dać mu miłą przekąskę.

Kolejną rzeczą, która wymaga nie lada wysiłku jest mycie zębów. Podobnie jak powyżej róbcie to od wczesnych miesięcy życia pieska. Im pies starszy tym trudniej nad nim zapanowac i nauczyć go nowych rzeczy. Nasz Bailey nie przepada za szczotkowaniem, dlatego znalazłam na niego patent. Myję zęby przy lecącej wodzie z kranu, by odwrócic jego uwagę a po drugie Nasz pupil uwielbia wodę! Następnie są kąpiele psów, które uwielbiam. Z racji tego, ze Bailey lubi wodę nie mamy z tym problemu. Zazwyczaj myjemy go co dwa miesiące. Brzmi długo! Psa nie należy myc często, ponieważ traci naturalną produkcje olejku wytwarzanego przez skórę, która wspomaga wzrost włosów. Dodatkowo przy dużej częstotliwości mycia wasz pupil zacznie po prostu śmierdzieć co raz bardziej i intensywniej. Mniej znaczy lepiej! Pamiętajcie również, by dbać o czystość uszu. Od czasu do czasu zerknijcie tam i sprawdźcie co słychać!

Ostatnią czynnością jeśli chodzi o pielęgnację jest strzyżenie. W USA bardzo modne jest chodzenie do ''psiego fryzjera". Osobiście wole robić to sama. Nikt tak nie zadba o Bailey jak ja. Zresztą aż tak leniwa to nie jestem!!!

Jak widzicie pies to nie lada obowiązek. Będąc pierwszy raz posiadaczem czworonoga jest to duża nowość i obowiązki o których sama nie miałam pojęcia. Mam nadzieję, że są to przydatne informacje dla przyszłych posiadaczy psiaków.

W kolejnym poście opowiem Wam trochę o rasie australijski owczarek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Iwona blog , Blogger