Polska jest super

"Cudze chwalicie swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie...'' chyba każdy zna słowa tej piosenki. Jak wskazuje powyższe powiedzenie i już pewnie domyśliliście się dziś porozmawiamy  o Polsce, kraju który jest nie tylko  niedoceniany ale również nie szanowany.

Zwykle jest tak, że zawsze doszukujemy się czegoś złego, narzekamy na braki i jeszcze inne rzeczy. Szukamy miejsc, dopatrujemy się wszystkiego co lepsze w innych krajach z wyjątkiem Polski. Założenie jest takie, że wszędzie jest lepiej niż w Polsce. 
Sama pamiętam jak jeszcze byłam młodsza, że zawsze chciałam mieszkać za granicą, wszystko wydawało się mi miodem płynące, szczęśliwsi ludzie, lepsza polityka kraju, ciekawość doświadczenia czegoś nowego.  Moja wyobraźnia była nieograniczenie wielka. Niezwykle duża chęć obcowania z inną kulturą. I tak tez się stało. Byłam w paru krajach, mieszkałam, wzbogaciłam swoją wiedzę i wniosek jest jeden: nie ma idealnego kraju

Każdy kraj ma swoje plusy i minusy. Im dłużej mieszkasz w innym kraju tym więcej o nim wiesz a tym samym doceniasz swój  kraj i widzisz, że jednak ma mnóstwo dobrych stron. Każdy kraj jest specyficzny i potrzeba mnóstwo czasu do zaadoptowania się do nowej kultury. Mieszkając w USA widzę totalną przepaść między tym krajem a Europą. Obserwując tę kulturę jak i również inne kraje Polska ma przewagę pod wieloma względami. 
Powiem Wam co najbardziej podoba się mi w naszym kraju i czego obcokrajowcy mogliby się od nas nauczyć.

Myśląc o Polsce na pierwszy rzut oka nasuwają się mi tradycje, które w moim przekonaniu są liderem. Zdecydowanie jesteśmy mistrzami w celebrowaniu. Święta Bożego Narodzenia obchodzone w Polsce są cudowne. Wszystkie towarzyszące temu przygotowania, od sprzątania do gotowania, różnorodność potraw, wszystkie związane z tym tradycje są piękne. Następnie celebrowanie tego czasu z rodziną przez dwa dni jest nie do opisania. W innych krajach jest to jeden dzień a drugi dzień to szaleństwo zakupów. Zero w tym tradycji i świątecznej atmosfery. 
Polskie wesela nie mają sobie również nic do zarzucenia. Piękne kreacje, przygotowania i zabawa do białego rana z muzyką na żywo i te przyśpiewki wymiatają. To do czego mam wielki szacunek to dbałość polaków o każdy szczegół.  Czystość jest nienaganna w polskim domu. Święta zawsze idą z bardzo dokładnymi porządkami na tip top. Jeśli jest wizyta gości gospodarz domu stara się by dom wyglądał nienagannie. Podobnie jest z dbaniem nie tylko o to co w środku ale również i na zewnątrz. Tej czystości nie ma w wielu krajach.  Ludzie nie przywiązują zbytnio wagi do porządków domu. Ogólnie czas który mieliby przeznaczyć na sprzątanie jest zagospodarowany na coś innego. Estetyka i wstyd przed gośćmi jest gdzieś z tyłu. 

To co Polska ma piękne to domy. Tu nie ma sobie równych. Śmiało mogą powiedzieć, że projekty domów i ich wyposażenie robią mega wrażenie. To co się mi podoba to to, że każde pomieszczenie jest zadbane, na odpowiednim poziomie, bez półśrodków. Wagę przywiązuje się do wszystkiego nawet do ogrodów. W Ameryce jest wszystko na odwrót. O tym będzie inny post. Kolejną rzeczą, która  bardzo podoba się mi w Polsce to dbałość kobiet o siebie. Bardziej dostrzegłam to mieszkając w USA. Polska kobieta przywiązuje wagę do wyglądu. Jeśli idzie na obiad rodzinny to jest odpowiednio ubrana, zaś jeśli to jest spotknaie ze znajomymi towarzyszy temu nienaganny wygląd. W USA kobiety nie dbają o siebie wogóle. Jak to się mówi świątek, piętek czy niedziela wyglądają tak samo a czasem gorzej. Nie tolerują takiego niechlujstwa w kobietach!

Polska gościna. Choć czasy w których żyjemy nie mają dużo wspolnego z gościnnoscią i wszystko oparte jest na egocentryzmie ta gościnność jest zdecydowanie lepsza niż w USA, gdzie rodziny widzą sie raz na ruski rok i tyle. To jest bardzo szokujące zwłaszcza, że tyle mówią o wartościach, zachwalają się dziećmi. Coś jest nie tak i z czasem to zanika. Wartość rodziny w USA nie ma większego znaczenia!
Na koniec Polska architekura, krórą kocham i za która bardzo tęsknię. Sandomierz, królewskie miasto, z zamkiem, starymi budynkami podobnie jak Kraków, które skradły moje serce. Za takimi miejscami tęsknię najbardziej i doceniam mocniej dziedzictwo kulturowe Polski. 

Swoją drogą kto z Was był w Sandomierzu?

źródlo:internet

źródło:internet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Iwona blog , Blogger