Pozwolenie o pracę w USA/Employment authorization card


Wielu ludzi marzy o Stanach Zjednoczonych. Często zadajecie pytania jak dostać się do USA, jak wygląda to od strony prawnej i  pod względem formalności. Jak wiecie jestem Polką od paru miesięcy mieszkającą na Florydzie. Dlatego wszystko, co piszę jest związane z moim doświadczeniem, więc nie denerwuj się jeśli niektóre informacje nie zgadzą się z twoimi. 

Wielu z was mieszka poza Polską i chce ubiegać się o wizę turystyczną z innego kraju. Z własnego doświadczenia wiem, że nie jest to dobry pomysł, a aplikacja może zostać odrzucona. To dlatego, że jako obywatele Polski jesteście imigrantami i nie nalezycie do danego kraju, nie macie żadnych związków z tym krajem. W związku z tycz konsul widzi cię jako kolejna osobe, która pod pretekstem wizy turystycznej chce wyjechać do USA na stałe. W związku z tym ambasada stara się zredukować liczbę imigrantów do minimum. Myślę, że posiadanie domu, rodziny w Wielkiej Brytanii czy innym kraju byłoby pomocne. Czasem lepiej jest ubiegać się z Polski. Ale jak wiesz, nigdy nie wiadomo jaką odpowiedź dostaniesz. Wiza jest jak loteria. Pamiętaj też, że nie jestem specjalistą od spraw imigracyjnych, więc mogę się mylić. Nie pytaj na forach o dokumenty lub formalności prawne, ponieważ każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, a komentujący wiedzą tyle samo co ty i bardzo często wprowadzają w błąd. Lepiej jest zasięgnąć porady prawnej u sprawdzonego źródła.

Istnieje wiele rodzajów wniosków wizowych. Dzielimy je na imigrantów i nie-imigrantów. Klasyfikacja wiz nieimigracyjnych znajduje się w linku click here . Jeśli już otrzymałeś wizę i przebywasz w Stanach Zjednoczonych, musisz mieć zezwolenie na pracę. Pamiętaj, że nie możesz pracować na każdej wizie. Jeśli masz wizę, która pozwala ci pracować, musisz wiedzieć, że to nie znaczy, że możesz od razu szukać pracy. Następnym krokiem jaki musisz zrobic jest aplikacja o pozwolenie o pracę click here

Jeśli jesteś w delegacji wówczas Twoja firma powinna pokryć koszty aplikacji. Jeśli złożysz wniosek indywidualnie to będzie cię to kosztować około 450 $. Możesz złożyć wniosek online lub umówiając się na wizę. Wypełnij formularz, czek i wyślij na podany adres. Potwierdzenie otrzymania czeku dostaniecie meilem. Natomiast na pozwolenie o pracę czeka się około miesiąca. Po tym czasie, jeśli odpowiedź jest pozytywna, otrzymasz wiadomość w skrzynce pocztowej, że możesz pracować. Kilka dni  później dostaniesz plastikową legitymację z pozwoleniem na pracę. 

13 komentarzy:

 1. Tez mieszkalam w UK i tam poszlam do ambasady po wize turystyczna, dostalam bez problemu, moj brat mieszkal w Amsterdamie i tez dostal, wiec to nie dokonca tak jak piszesz ;) mi karta pracownicza sie nie przydala, zaraz potem dostalam zielona karte wiec na niej wszystko bazowalo, teraz mam obywatelstwo. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja aplikowałam o wize turystyczną z Anglii i nie dostałam. Słyszałam również od wielu osób, które aplikowały z innych krajów i aplikacja została odrzucona. Tak więc jak już wspomniałam każdy ma inne doswiadczenia. Pozdrawiam

   Usuń
 2. moim największym marzeniem jest zamieszkanie w USA, ale znając moje szczęście nie uda mi się dostać wizy:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak bedziesz tak myslec to nie dostaniesz wizy. Sprobuj i zobaczysz jak pojdzie.

   Usuń
 3. Życie w USA zawsze mnie ciekawiło :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy post, może powinnaś pisać po polsku i po ang, zdobyłabyś więcej czytelników ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam już po polsku i stwierdziłam, że jednak w angielskim jezyku będę miec wiekszy zasieg

   Usuń
 5. Świetny pomysł z pisaniem po angielsku, lepiej mi się czyta. Ogólnie ciekawy post :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobry pomysł z pisaniem wpisu po angielsku. Sam chciałbym mieszkać w stanach, ponieważ wydaje mi sie, że lepiej się tam żyje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe masz doświadczenia co do USA. Ja chyba takie zażyłości nie dotyczą bo tylko chyba będę z Polski szukać wizy lub nie wiem już. Co do wyjazdu to tylko z Polski. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Stany, marzenie, może kiedyś się spełni.

  OdpowiedzUsuń
 9. Chciałabym kiedyś odwiedzić UK, ale teraz jest to niemożliwe :(

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Iwona blog , Blogger